Ev Karantinasından Kültürlenerek Çıkmak

Photo : Daria Shevtsova — www.dariashevtsova.com

Zamanımızın büyük çoğunluğunu evde geçirmek zorunda kaldığımız şu günlerde, evden çalışmak üzerine yeterince uygulama ve yöntem keşfettik. Ancak işten artakalan zamanda çoğumuzun kitap okumak ve film izlemekten öteye gidebileceğimizin farkında olmadığını farkettim, en azından benim gözlemim bu yöndeydi. Bu nedenle aşağıdaki listeyi hazırladım.

Bizim bu günlerde biraz daha kafa dağıtmaya, biraz daha birlikte olmaya ihtiyacımız var.

Tek bir maddenin bile sizin için işe yarayacağını düşünürseniz, amacıma ulaştım demektir. :)

1. Klasik yöntemlerden başlayalım, kitap okumak istiyorsanız ve seçemiyorsanız:

Goodreads Önerileri

Benim Önerilerim

Kitap okuma maceranız sırasında sizi saracak bir sosyal ağ ararsanız : Goodreads

Benim de ara ara kullandığım, ancak artık düzenli kullanmaya çalıştığım Goodreads, kitap okuma konusunda sizi cesaretlendirebilir.

Not: Kargo ile bir şeyler satın alıp almamak size kalmış, ancak tavsiyem e-kitap edinmeniz yönünde. Bu yöntemi severseniz, karantina bittikten sonra bir e-okuyucu da edinebilirsiniz belki. E-okuyucu önerisi : Kobo

2. İzlenebilecek İçerikler:

IMDB’ye Göre Puan Ortalaması En Yüksek Olan 1000 Film

Benim Önerilerim:

Diziler:

Filmler:

Belgeseller:

TED ve TEDx Konuşmaları:

3. Podcast Önerileri:

4. Online dersler ile CV’nize yeni yetenekler ekleyebilir ve merak ettiğiniz ancak yeterli vakti ayıramadığınızı düşündüğünüz konularda bilgi sahibi olabilirsiniz. Önerdiğim platformlar: Udemy, edx, LinkedIn Learning (ücretli), Coursera.

Ayrıca, Ivy Ligi’nde yer alan okullardan ücretsiz kurs almak isterseniz, tıklayın.

5. Benedikt Lehnert, uzaktan çalışanlar için şöyle bir rehber hazırlamış. Bu rehberi de okuma listenize ekleyebilirsiniz.

6. Evinizi temizleyin. Artık daha fazla vakit geçirdiğinize göre, kimbilir ne hale gelmiştir? :) Bu temizlik sırasında yeni katlama yöntemleri deneyebilir, Minimalizm’e de yönebilirsiniz.

7. Yapboz yapın. Sabrınızı sınayın.

8. Sosyal medya detoksu yapmayı deneyin. Özellikle son zamanlarda o kadar çok bilgi kirliliğine maruz kalıyoruz ki, üzerimizdeki stres daha da artıyor. Emin olun sosyal medyaya girmeden hayat hiçbir şey kaybetmiyor. Bu konuyu da içeren bir yazı yazmıştım, okumak isterseniz tıklayın.

9. Karaoke yapmayı deneyin.

10. Rutinlerden sıyrılıp yeni uygulamalar denemek de verimli bir vakit geçirme yöntemi. Müzik uygulamanızı değiştirmek isterseniz, önerim Tidal. Önceden Spotify kullanıyordum, ancak Tidal’e geçtikten sonra daha mutluyum diyebilirim. Özellikle, önerdiği müziklerin nokta atışı olması beni gerçekten şaşırtıyor. Eski platformunuzdaki bütün müzikleri kolayca taşımanız mümkün.

Bershka, TIDAL ile bir ortaklığa gitmiş ve Standart Tidal Üyeliği’ni (daha yüksek kalitede ayrı bir paketi de var) 3 ay ücretsiz olarak sunmuş. Buraya tıklayarak kaydolabilirsiniz. Bershka “dans etmeye devam et, ama #EVDEKAL” diyor. Bu vesile ile uygulamayı ücretsiz deneyebilirsiniz.

11. TÜBİTAK, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile birlikte; Bilim Teknik, Bilim Çocuk, Meraklı Minik ve Bilim Genç dergilerini ücretsiz olarak erişime açtı. Her yaştan ve her seviyeden okuyucuya hitap eden bu bilim dergileri için tıklayın.

12. Netflix Party adındaki Google Chrome eklentisi ile, arkadaşlarınızla aynı anda Netflix izleyerek mesajlaşabilirsiniz.

13. Meditasyonu denediniz mi? Benim önerim Meditopia.

14. Temizlenecek şeyler arasında sahip olduğumuz online platformlar da var. Veri boyutumuz büyüdükçe ve sayısı arttıkça, aradığımızı bulmak ve yeni dosyalara yer açmak zor bir hale gelebiliyor. Bu nedenle bilgisayarınızdaki verileri, tarayıcınızdaki yer imlerini, mesajlaşma uygulamalarınızdaki eski mesajları düzenlemeniz de ne zamandır ertelediğiniz işlerinizdan bir tanesini eksiltebilir.

Ama ne yaparsanız yapın, hep birlikte yapabileceğinizi unutmayın. Beraber izleyin, beraber konuşup tartışın, beraber paylaşın. Mesafeler buna engel değil. Hepsini online olarak paylaşmak ve eş zamanlı yapabilmek mümkün. Sevdiklerinizi arayın, onlarla vakit geçirin. İçinde bulunduğumuz durumun geçici olduğunu unutmayın. Yalnızca, tedbir gerektiriyor. Biraz da sabır.

Sevgiyle kalın! :)

#birlikteyap #evdekal #doittogether #stayhome

Bana ulaşabileceğiniz tüm kanallar için buraya tıklayabilir, bu adres üzerinden mail atabilir, haftalık bülten için ise buradan abone olabilirsiniz.

Bu yazının orijinali 21 Mart tarihinde www.gamzealuc.com/ adresinde yayınlanmıştır.

Content Creation | Digital Marketing | Entrepreneurship | proxify.io | gamzealuc.com | petroica.co

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store